Вхід на сайт

Необхідно увійти, щоб мати змогу додавати оголошення про продаж квартир


Якщо у Вас немає аккаунту, то Вам потрібно зареєструватися

Дольова участь у будівництві. Варто чи ні?

Дольова участь у будівництві в Івано-ФранківськуПеред тим, як зрозуміти, що з себе представляє дольова участь у будівництві житла, необхідно розібрати з питанням: "А що ж таке дольове будівництво взагалі і як воно виникло"?

Уперше дольове або пайове будівництво з'явилося в Аргентині за часів правління Рауля Альфонсина (з 1983 по 1989 роки). В період його правління ситуація в країні була украй нестабільною: більшість населення знаходилися за межею бідності,  з частою періодичністю спалахували війни і навіть спроба заміни знеціненої грошової одиниці песо на аустраль, на жаль, ні до чого не привела. Так Раулем в 1985 році було прийнято рішення утілити в життя програму, яка називалася "Будівництво по справедливості".

Згідно з цією програмою було створено спеціальне суспільство, що приймає внески з громадян. Ці внески йшли на підтримку будівництва житла забудовником, натомість же населення отримувало ті квадратні метри житла, які були еквівалентні внесеній сумі. Уся угода між громадянами і забудовником при цьому реєструвалася за допомогою акцій, накопивши які люди могли обміняти їх на житло. Таким чином, Альфонсину вдалося збільшити число власників квартир з 2-х до 21 відсотка.

Представлена вище схема вважалася і вважається досі найбільш зручною і прийнятною завдяки тому, що учасники пайового будівництва мають можливість розплатитися за житло на виплат до закінчення будівництва. Крім того пайове будівництво є і найбільш ефективним способом вкладення грошових коштів, оскільки після закінчення будівництва об'єкту ціни на житло стають в рази більше. Як правило, пайова участь у будівництві ціни на житло дозволяє зробити приблизно на 30 відсотків дешевше за її номінальну вартість.    

Варто сказати, що з причини позитивного досвіду пайового будівництва в Аргентині, багато країн наслідували той же приклад. Схема виявилася дієвою і це підтверджується досвідом таких країн, як: Чилі, Єгипет, Кувейт, ОАЕ і так далі. І по нинішній день ще не придумано реальнішої і ефективнішої схеми, ніж ця.

Таким чином, ми дали відповіді на наше головне питання і тепер можна сформувати поняття пайового будівництва в сучасному уявленні:

Пайовим або дольовим будівництвом називається форма інвестиційної діяльності, при якій забудовник для зведення того або іншого об'єкту залучає грошові кошти громадян. У свою чергу, громадянин, що вклав свої гроші у будівництво на підставі договору, стає учасником пайового будівництва житла.

Дольове будівництво отримало також широке поширення і в Україні і безпосередньо серед забудовників в Івано-Франківську. На перших порах усім здавалося, що брати участь в пайовому будівництві досить перспективно. Все виглядало просто і легко. У ЗМІ все більше і більше з'являлося негативних відгуків про пайове будівництво, оскільки кількість обдурених пайовиків росла неймовірно. Таким чином, при доведеній принциповій правильності схеми пайового будівництва, ця ідея опинилася в українській практиці просто порочною. Як правило, обдуреними виявлялися пайовики із-за необачності  забудовників, які невиправдано сподівалися здолати виниклі труднощі з будівництвом  за рахунок нових пайовиків, а це ще і створювало ризик розкручування всіляких "пірамід".

Згідно із законом визначаються дві сторони договору про участь в пайовому будівництві - забудовник і учасник пайового будівництва :

Забудовник у будівництві є юридичною особою, який орендує або є власником земельної ділянки, де і передбачається будівництво того або іншого об'єкту за рахунок залучення грошових коштів учасників пайового будівництва.

Учасник пайового будівництва є, як правило, фізичною особою (рідше юридичне), яка надає забудовникові грошові кошти для будівництва нерухомості з метою отримання у власність житло після його введення в експлуатацію.

По суті, учасник пайового будівництва є свого роду інвестором, а договір про участь в пайовому будівництві -  інвестиційним договором.  І згідно з цією угодою забудовник зобов'язується в зазначений термін побудувати об'єкт і після дозволу введення його в експлуатацію передати обумовлені в договорі квадратні метри житла учасникові пайового будівництва, а учасник при цьому зобов'язується сплатити передбачену договором ціну і прийняти побудований об'єкт, якщо той відповідає усім вимогам договору. При цьому істотними умовами, які так чи інакше мають бути вказані в договорі про пайову участь залишаються :

 • Об'єкт договору, який має бути переданий учасникові пайового будівництва і має бути визначений в проектній документації;
 • Термін передачі об'єкту нерухомості учасникові пайового будівництва після введення його в експлуатацію;
 • Ціна договору, порядок і терміни її сплати учасником пайового будівництва.

Якщо коротко описувати схему участі в пайовому будівництві, то вона виглядає таким чином:

 1. Спочатку забудовник купує або орендує земельну ділянку під будівництво якого-небудь об'єкту;
 2. Потім забудовник укладає угоди про участь в пайовому будівництві з пайовиками;
 3. Пайовики згідно з угодою і найчастіше на виплату виплачують обумовлену вартість квартири;
 4. І  після здачі об'єкту в експлуатацію учасники пайового будівництва отримують у власність це житло.

Безумовно, необхідно сказати, що закон про пайову участь у будівництві поліпшив положення в нашій країні, проте розв'язати проблему кардинально він не зміг з огляду на те, що забудовники досі продовжують застосовувати хитромудрі схеми обману пайовиків, про яких буде розказано детальніше далі.
Незважаючи на все обдурювання, які дуже часто з'являються в ЗМІ, участь в пайовому будівництві все ж залишається для багатьох українців мало не єдиним варіантом отримання у власність житло.  Дійсно, в країні має місце бути ситуація, при якій для багатьох громадян ринкова ціна за квартиру просто непідйомна, а банківське кредитування зважаючи на свої високі відсотки припускає значну переплату за нерухомість.
І так, відмітимо три найважливіших переваги участі в пайовому будівництві:
 • Пайове будівництво будинків дозволяє придбати нерухомість за порівняно низьку вартість, тоді як після здачі об'єкту в експлуатацію, його ціна значно зростає.
 • Гідністю пайового будівництва також є і можливість розстрочити платежі на купівлю квартири до завершення будівництва.
 • Важливо, що купуючи нову квартиру, Ви купуєте її з перших рук, тоді, як при придбанні вторинного житла, вже після укладення оборудки Вам можуть бути пред'явлені законні вимоги на куплену нерухомість з боку третіх осіб.
Але, як відомо, кожна медаль має і другу сторону, так і при пайовому будівництві хотілося б звернути увагу на декілька порушень, яким можуть бути схильні учасники пайового будівництва :

 • Подвійний продаж однієї і тієї ж квартири декільком пайовикам. В цьому випадку при укладенні договору пайової участі права на нерухомість можуть або вже належати іншій особі, або після укладення договору з Вами цю ж квартиру можуть реалізувати ще раз. При другому варіанті хвилюватися Вам в принципі ні до чого, оскільки права на квартиру так чи інакше залишаться за Вами (Ви перші уклали договір), а ось при першому варіанті Вам доведеться побігати по судах, щоб вибити від компанії забудовника свої грошові кошти.
 • Використання "Сірих схем". В цьому випадку на даний момент недобросовісні забудовники застосовують один з наступних методів обману :
 1. Замість реального договору пайового будівництва укладається попередній договір купівлі-продажу нерухомості, згідно з яким забудовник зобов'язується після спорудження об'єкту укласти з пайовиком основний договір купівлі-продажу. Проте до укладення основного договору право власності за нерухомість залишається за забудовником і саме у цей момент недобросовісний забудовник має можливість зажадати у пайовика грошові кошти, пояснюючи це як резерв перед укладенням основного договору, адже законодавство не передбачає можливість оплати попереднього договору купівлі-продажу.
 2. Позика грошових коштів під вексель має на увазі під собою також укладення попереднього договору купівлі-продажу, але до нього ще додається і угода про купівлю векселя, який дорівнює вартості нерухомості. Так забудовники пускають пил в очі пайовикам, запевняючи їх в тому, що забудовник буде просто зобов'язаний продати нерухомість після введення об'єкту в експлуатацію, а сам при цьому отримає заздалегідь грошові кошти. Але в цьому випадку слід врахувати, що попередній договір купівлі-продажу і вексель ніякої юридичної сили між собою не мають і забудовник замість квартири через декілька років будівництва може просто повернути Вам гроші. Таким чином, виходить, що Ви, як пайовика, просто даєте забудовникові гроші в позики на певний період часу.
Окрім вказаних порушень, які можуть виникнути ще до укладення договору пайового будівництва, існують і порушення, які виникають і після, як правило, вони пов'язані з не здачею об'єкту будівництва в строк, з призупиненням будівництва, з невідповідністю об'єкту за якістю виконаних робіт необхідним стандартам і так далі. Проте усі ці проблеми можуть бути легко усунені, якщо складений грамотний договір пайової участі у будівництві, де обов'язково буде вказано відшкодування будь-яких збитків пайовика у разі невиконання умов договору забудовником.

І наостанок хотілося б дати Вам ділову пораду. Якщо Ви хочете, щоб участь в пайовому будівництві обернулася для Вас досить перспективним способом вкладення грошових коштів, вивчіть уважно Закон "Про участь в пайовому будівництві", який  передбачає досить таки широкі гарантії прав пайовиків, а також приділяйте належну увагу всіляким умовам договору пайового будівництва.

Опубліковано:

Новобудови Івано-Франківська

ЖК Затишна оселя

ЖК Затишна оселя

Затишна оселя від ЛММ-Сервіс в Вовчинці - це будинки розміщені в мальовничому куточку на межі міста ..

від 9.200 грн./м2

Європейський city

Європейський city

Мікрорайон "Європейський city" на 25 під'їздів розташований в межах вулиці Симоненка в м. Івано-Фран..

від 11.600 грн./м2

Калинова слобода

Калинова слобода

Калинова слобода - повністю новий житловий мікрорайнон розташований в межах міста Івано-Франківськ в..

від 10.000 грн./м2

ЖК Краківський

ЖК Краківський

Новий житловий квартал "Краківський" у квітні 2015 року почала зводити будівельна компанія Вамбуд..

від 9.700 грн./м2

Читайте також